variete w cafe 2019 030 thumbWszyscy jesteśmy równi!

Ta myśl wybrzmiała 19 czerwca podczas premiery spektaklu pt. „Variete w Cafe pod Pomarańczą”, w którym wystąpili aktorzy z grupy teatralnej „Cogito” z II LO i młodzi ludzie z zaburzeniami rozwojowymi z Wrocławskiego Centrum Psychostymulacji (WCP).

Wspólnie zaprezentowali skecze z repertuaru legendarnego kabaretu „Potem”, ale we własnej interpretacji, pokazując, że potrafią nie tylko być razem, ale również dobrze się przy tym bawić. Dystans do siebie, poczucie humoru zjednały aktorom publiczność, która wspaniale przyjęła przedstawienie, reagując salwami śmiechu ( we właściwych momentach!:)), a na koniec owacjami na stojąco. Było to bardzo ważne dla wszystkich grających w spektaklu młodych ludzi, gdyż bardzo przeżywali ten występ. W premierowy wieczór byli bowiem nie tylko aktorami, ale również kelnerami: zgodnie z tytułem przedstawienia aula II LO zamieniła się w kawiarnię, a widzowie byli także gośćmi, którym podano menu „kabaretowe”, ale i prawdziwe- kanapki, ciasto, kawę. W teatralne działania młodzież z WCP wprowadzali aktorzy z „Cogito”, a tajemnice dobrego kelnerowania zdradzili goście z Wrocławia, bowiem na co dzień pracują jako kelnerzy w kawiarni „Równik”. To wszystko złożyło się na artystyczna całość.
Wartość tego współdziałania podkreśliła pani prof. Małgorzata Młynarska z Uniwersytetu Wrocławskiego, prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.
Gościem była także pani Agnieszka Grządziel z Fundacji Orange, gdyż II LO zaangażowało się w akcję tej firmy pod hasłem #jestnaswiecej przeciwko hejtowi w sieci, a w scenografii spektaklu i kostiumach aktorów wykorzystana została pomarańczowa sznurówka jako symbol szacunku, otwartości na innych ludzi. Otrzymali ją także widzowie jako drobny upominek. W ten bardzo gorący ( nie tylko od emocji) wieczór zarówno aktorzy, jak i widzowie naprawdę byli razem!! Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy na kolejne premiery w nowym roku szkolnym. Do zobaczenia!

2019 brazowa tarcza

wrzesień 2019