phoca thumb m zolnierze wykleci 2019 032Wierni przysiędze

1 marca 2019 roku   młodzież powiatu brzeskiego uczciła pamięć Żołnierzy Niezłomnych uczestnicząc w uroczystości poświęconej Żołnierzom Niezłomnym oraz w V edycji konkursu pn. „Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Naszej Wolności”.

Uroczystość przygotowały nauczycielki Małgorzata Baranowska i Maja Borgula -Janicka wraz z uczniami  II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu.  Bohaterami V edycji konkursu byli żołnierze z oddziału „Bartka”, Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński, Stanisława Golec, Józef Franczak, Klemens Panasiuk, Jan Rodowicz.
Wydarzenie objął patronatem Instytut Pamięci Narodowej oraz Starosta Powiatu Brzeskiego -Pan Jacek Monkiewicz, który ufundował wszystkim zwycięzcom nagrody.
Rywalizację uczniów na konkursie poprzedził krótki koncert muzyczny w wykonaniu Emilii Maryszczak (fr. utworu  z filmu „Lista Schindlera”- skrzypce)  i Aleksandry Szyszki („Biały Krzyż” - vocal) a także krótki teledysk w wykonaniu m.in. Mateusza Guzendy.
Rywalizacja uczniów na konkursie w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych była dość wyrównana i nie obeszło się bez dogrywki. Najlepsza  okazała  się drużyna z Gimnazjum nr 1 przy ul. Oławskiej.  II miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum nr 2 przy ul. Poprzecznej, zaś  III miejsce przypadło drużynie z Gimnazjum nr 4 przy ul. Lompy, którzy pokonali w dogrywce drużynę z GZS w Skarbimierzu Osiedle.  Wśród szkół ponadpodstawowych zwycięzcami okazali się reprezentanci II LO w Brzegu,  II miejsce wywalczyli sobie w dogrywce  uczniowie z I LO  a  III miejsce zajęła drużyna ZSZ w Brzegu.  W tym roku w Jury konkursu  pracowali: przewodniczący ppłk. Błażej Lenard (Szef Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO w Warszawie), Tomasz Gadowicz (st. specjalista Instytutu Pamięci Narodowej  Oddział we Wrocławiu), Wiktor Krzewicki (dziennikarz Radio Opole, redaktor Gazety Brzeskiej).
Dla wszystkich  uczestników  konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody a fundatorami byli: Starostwo Powiatu Brzeskiego, Nadleśnictwo Brzeg, WCEO w Warszawie, WKU w Brzegu oraz IPN Oddział Wrocław, OODR w Łosiowie, ZHR.  Fundatorom nagród pragniemy podziękować za wsparcie w organizowaniu uroczystości i rozwój idei patriotyzmu wśród młodego pokolenia Polaków.
Naszym miłym Gościom serdecznie dziękujemy za obecność w tak ważnych dla nas wydarzeniach. Jury za wnikliwą ocenę. Wszystkim uczniom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. A naszym uczniom -II LO -dziękujemy za zorganizowanie uroczystości, stworzenie odpowiedniej atmosfery i wpisanie się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na naszej Ziemi Brzeskiej.

Małgorzata Baranowska

2019 brazowa tarcza