Get Adobe Flash player

BIP LO2Brzeg

phoca thumb m 25100-lecie odzyskania niepodległości

Co znaczy być Polakiem?

Odpowiedzi na to pytanie próżno szukać w Internecie. Czasem nie wystarczy nawet wczytać się w karty podręcznika do historii. Informacje w nim podane - mimo, iż ciekawie opisane i przedstawione w należytej chronologii - wciąż pozostają tylko spisanymi językiem naukowym faktami. A same fakty nie zawierają w sobie wszystkiego, co mogłoby umożliwić udzielenie pełnej odpowiedzi na postawione pytanie. A przecież przeszłość Polski jest tak istotnym elementem kształtowania się w dalszym czasie naszej kultury, tradycji i tożsamości narodowej! Czasem, aby poznać lepiej bieg historii, wystarczy zapytać pradziadków bądź dziadków, jak wyglądało ich życie; spojrzeć na to, czego sami się nauczyliśmy ich oczami, a będzie to nauka lepsza, niż lektura chociażby najdokładniejszej książki historycznej. Prawdziwą wartość wolności poznaje się dopiero wówczas, gdy się ją utraci. Polacy są narodem, który o niepodległość walczył długo - lecz dzięki ów walce - trudnej i skutkującej nieodżałowaną stratą wielu bohaterów, możemy dziś cieszyć się swobodą. Józef Piłsudski słusznie stwierdził, że ,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". I choć już nie grożą nam wojny ani represje ze strony innych państw, nigdy nie wolno nam zapomnieć o tym, co było; a przede wszystkim o ludziach, którzy za naszą przyszłość, z własnej woli oddali swoją teraźniejszość. Świadectwa niezawodnego zaangażowania uczniów naszej szkoły w uczczenie Dnia Niepodległości doszukać się nietrudno, świadczy o tym już sam wygląd naszej szkoły. Liczne biało-czerwone dekoracje zagościły na naszych korytarzach i klasach. Każdemu uczniowi został wręczony własnoręcznie wykonany kotylion. Zwieńczenie dzisiejszego dnia stanowi wspaniale przygotowana akademia z rozbudowaną częścią artystyczną, na którą zostali zaproszeni specjalni goście byli to :
-Opolski Wicekurator Oświaty Artur Zapała
-Naczelnik Wydziałów Oświaty i Sportu Mariusz Bochenek
-Dyrektor Zamku Piastów Śląskich Dariusz Byczkowski
-Ksiądz Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego Marcin Czerepak
-Przewodnicząca NSZZ Solidarność Anna Chęcińska
-Przewodnicząca ZNP w Brzegu Barbara Mrowiec
-Przedstawiciele Służb Mundurowych
- Michał Plutarski – Kustosz Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Równo o godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn. Wysłuchaliśmy także przemówienia Pana Dyrektora Leszka Lipińskiego oraz Opolskiego Kuratora Oświaty, który opowiadał nam o współczesnym patriotyzmie. Zakończeniem uroczystości było wspólne wypuszczenie 123 białych i czerwonych balonów. Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowania akademii. Szczególnie dziękujemy opiekunom, którzy czuwali nad przebiegiem przygotowań:Pani Profesor Agnieszce Rutkowskiej,Pani Profesor Aleksandrze Sokołowskiej,Panu Profesorowi Piotrowi Medyńskiemu.

galeria zdjęć

Najlepsi uczniowie 2019

Brązowa tarcza

brazowe liceum 2020

Szkoła z klasą

certyfikat szkola z klasa midi

Wiarygodna Szkoła

  • Wiarygodna_szkola
  • Wiarygodna_szkola

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Wyszukiwarka

Wspierają nas

Aktualnie odwiedzający:

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

Wspieramy