konkurs zw 16 marca 2018 thumbAktywność kulturalna i patriotyczna młodego pokolenia

W miesiącu marcu zaistniało w naszym powiecie szereg wydarzeń w dziedzinie kultury i nauki związanych z upamiętnieniem postaci  historycznych i działalności żołnierzy podziemia, żołnierzy II konspiracji. A stało się to za sprawą

między innymi twórców kultury młodego pokolenia z II LO w Brzegu.  Sukces Wiolety Rusnarczyk autorki projektu muralu na konkursie organizowanym przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie zapoczątkował to pasmo wydarzeń. Autorka muralu „Skrzydła Wolności” jest uczennicą II LO w Brzegu i  wzięła udział w konkursie poświęconym Żołnierzom Niezłomnym. Rada Artystyczna konkursu 1 marca br. ustaliła, że w nagrodę za 1 miejsce mural Wiolety Rusnarczyk „Skrzydła Wolności” zostanie zrealizowany w naszym mieście w wyznaczonym przez Władze Miasta miejscu.
 W piątek, 16 marca 2018 r. uczniowie powiatu brzeskiego oraz miasta Brzeg wraz z nauczycielami uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Okazją do tego była odbywająca się w tym dniu w II Liceum Ogólnokształcącym IV edycja konkursu „Żołnierze Wyklęci-Bohaterowie Naszej Wolności”.
Szkoła na tej uroczystości gościła Starostę Powiatu Brzeskiego pana Macieja Stefańskiego, Szefa Oddziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO w Warszawie pana płk. Błażeja Lenarda, Prezesa Stowarzyszenia Odra – Niemen pana Eugeniusza Gosiewskiego, Dyrekcję i pracowników IPN, Sekretarz Powiatu Brzeskiego panią Genowefę Prorok, Naczelnika Wydziału Oświaty i Sportu pana Mariusza Bochenka, przedstawicieli Pułku Saperów i WKU, przedstawicieli Zakładu Karnego. Całość uroczystości objął swym Patronatem Starosta Powiatu Brzeskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Odra – Niemen.
Gość specjalny spotkania przyrodnik - były pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, malarka, poetka, dziennikarka  pani Barbara Leonowicz - Babiak córka Jana Leonowicza  jednego z Żołnierzy Niezłomnych podzieliła się wspomnieniami ze swojego dzieciństwa związanymi z życiem wielu żołnierzy II konspiracji.  W tej swoistej lekcji historii prowadzonej  przez świadka wydarzeń czasów powojennych, czasów represji i prześladowań, uczestniczyło młode pokolenie.
Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na wystawę wyeksponowaną w auli szkoły a  poświęconą życiu i działalności rtm. Witolda Pileckiego oraz wystawę ukazującą postać gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.
Celem spotkania było szerzenie wiedzy historycznej dotyczącej Polskiego Państwa Podziemnego, wiedzy związanej z działalnością i szlachetnymi  postawami polskich żołnierzy, także uczczenie tych bohaterów. Bohaterami IV edycji konkursu byli żołnierze z oddziału Bartka - Henryka Flame, gen. August Emil Fieldorf „Nil”, Zygmunt Szendzielarz  „Łupaszka”, Jan Leonowicz „Burta”, Danuta Siedzikówna „Inka”.
Zmagania w konkursie przygotowanym przez Małgorzatę Baranowską i Maję Borgulę – Janicką podjęli najpierw gimnazjaliści a po przerwie pałeczkę przejęli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych. Wiedza uczestników konkursu była bardzo zróżnicowana a rywalizacji towarzyszyły ogromne emocje. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęli uczniowie PG nr 1 (7pkt), drugie miejsce PG nr 2 (6pkt.), trzecie miejsce uczniowie GZS w Skarbimierzu (5pkt.). O pozostałe miejsca dzielnie walczyli młodzi patrioci ze szkół PG nr 3 oraz PG nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi.  Także w kategorii szkół ponadgimnazjalnych wypowiedzi oceniało niezależne Jury w składzie: WCEO ppłk Błażej Lenard, prezes Stowarzyszenia Odra – Niemen Eugeniusz Gosiewski, pracownik kulturalno –oświatowy Zakładu Karnego kpt. Marcin Dorociak.  Pierwsze miejsce zajęło II LO w Brzegu (7pkt), drugie miejsce ZSZ (6 pkt), trzecie miejsce LO w Grodkowie (3pkt), pozostałe miejsca wg kolejności ZSB i ZSE (po 2,5pkt),  I LO w Brzegu (2pkt).
Konkurs miał nietypowy charakter bowiem wypowiedzi zawodników były oceniane także bezpośrednio przez  publiczność gromkimi barwami. Liczna grupa młodzieży, która  przybyła na to patriotyczne spotkanie obserwowała prace Jury, słuchała wypowiedzi  i sama się jednocześnie uczyła. I dlatego dla publiczności na koniec spotkania zorganizowano konkurs z nagrodami  na najlepszego kibica i słuchacza z audytorium.
Praca wszystkich uczniów propagujących dobre imię żołnierza Wojska Polskiego została doceniona, dlatego  sponsorzy wszystkim ufundowali drogie nagrody i upominki. Nagrodę główną ufundowało Starostwo Powiatu Brzeskiego i Stowarzyszenie Odra – Niemen. Zwycięzcy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych z II LO w Brzegu: Mateusz Łyczak i Marek Żebrowski w ramach nagrody mają zapewniony  wyjazd na Wileńszczyznę w okresie wakacyjnym. Sponsorami nagród byli także: WCEO w Warszawie, Nadleśnictwo Brzeg. Upominki ufundowało: IPN, Radio Opole, WKU w Brzegu. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy a uczniom gratulujemy sukcesów, dużej wiedzy, wytrwałości w zmaganiach drużynowych i postawy patriotycznej.
W sposób szczególny podczas uroczystości został uhonorowany przez Wojewódzkiego Szefa Sztabu Wojskowego w Opolu  Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu  pan Leszek Lipiński i otrzymał nagrodę „Pracodawcy Zasłużonego dla Obronności Państwa”.
Patronem szkoły organizującej spotkanie jest Zbigniew Herbert, który o żołnierzach  II konspiracji pisał w wierszu „Wilki” :
„Ponieważ żyli prawem wilka
Historia głucho o nich milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy…”
Młode pokolenie patriotów swoją postawą dba o to, aby po Żołnierzach pozostał nie tylko „ślad ich wilczy”, dbają, aby pamięć o Nich nie została pogrzebana pod grubą warstwą  ziemi. To właśnie Żołnierze Niezłomni mogą być doskonałym przykładem szlachetnego działania i nieugiętej postawy wobec zagrożenia wolności. Jestem przekonana, że poprzez takie akcje można kształtować wśród młodzieży postawę szacunku dla przeszłości i tradycji.

Małgorzata Baranowska

Najlepsi uczniowie 2018