Get Adobe Flash player

BIP LO2Brzeg

mural wioleta rusnarczyk thumbSukces młodego pokolenia

Toczyli nierówną walkę ze służbami bezpieczeństwa, rodzimym Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Byli wśród nich żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych,

Armii Krajowej, organizacji „Wolność i Niezawisłość”, „Niepodległość” i wielu innych. Ścigani, prześladowani, prowadzili nierówną walkę z komunistycznym zniewoleniem Polski. W brutalnej walce zostali pokonani, jednak wbrew komunistycznej propagandzie pamięć o nich przetrwała. Oczywiście mowa o żołnierzach podziemia niepodległościowego później nazwanych Żołnierzami Wyklętymi.

Wiemy jak ważna jest edukacja historyczna i patriotyczna młodego pokolenia, dlatego uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu wzięli udział w konkursie o Żołnierzach Wyklętych przygotowanym przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Upamiętniając bohaterstwo żołnierzy uczniowie wykonali konkursowe projekty na murale oraz napisali eseje związane z tematyką prac. Zainteresowanie uczniów konkursem było duże i aż pięć projektów młodzież wykonała pod kierunkiem Małgorzaty Baranowskiej. Nad projektami pracowali uczniowie: Marta Dukat, Kamila Getko, Wiktoria Hajduk, Mateusz Łyczak, Wioleta Rusnarczyk.

W dniach 1-2 marca 2018 roku w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie odbył się etap finałowy ogólnopolskiego Konkursu plastycznego dla młodzieży na projekt muralu o Żołnierzach Wyklętych- Niezłomnych pn. „Wierni przysiędze”. Spośród licznych nadesłanych prac z całej Polski Rada Artystyczna wysoko oceniła 10 projektów z czego aż 2 to prace naszych uczennic Marty Dukat oraz Wiolety Rusnarczyk. Pierwsze miejsce otrzymała Wioleta Rusnarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu za projekt pod tytułem „Skrzydła wolności”. Zgodnie z regulaminem Rada Artystyczna przyznała Nagrodę Główną zwyciężczyni a nagrodą tą jest realizacja muralu w wybranym przez Radę miejscu.

Dwudniowy pobyt w stolicy to także uczestniczenie w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczące się w znanym ze złej sławy X Pawilonie na ulicy Rakowieckiej.

Także zwiedzane Muzeum Katyńskie (aktualnie mieszczące się w Cytadeli) zmusiło do refleksji. Muzeum dokumentuje zbrodnię popełnioną na 22 tysiącach polskich obywateli zgładzonych na podstawie rozkazu Ławrentija Berii z 5 marca 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie, Mińsku. Bezprawnie więzieni żołnierze i policjanci zapłacili za służbę Polsce najwyższą cenę. Ich Rodziny zesłano na przetrwanie na dalekiej Syberii i do Kazachstanu. Ci, którym udało się przeżyć, po powrocie do kraju, stali się obywatelami drugiej kategorii. Przez dziesiątki lat naród polski zmuszony był do milczenia o prawdzie Katynia. Muzeum Katyńskie to miejsce pamięci i badania zbrodni katyńskiej, to miejsce hołdu jej Ofiarom, miejsce kontemplacji dla ich Rodzin. Wyeksponowane w muzeum przedmioty wydobyte podczas prac sondażowo - ekshumacyjnych ułożone są z szacunkiem w urnach.

Poznanie losów żołnierzy Wojska Polskiego i policjantów po wrześniu 1939 roku w oparciu o ponad 40 tysięcy eksponatów znajdujących się w Muzeum Katyńskim oraz wizyta w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL szczególnie mocno wpłynęły na postawę uczniów, chęć propagowania patriotyzmu wśród młodych, upowszechnianie wiedzy historycznej wśród rówieśników i dalsze poznawanie dziejów Polaków okresu okupacji i czasów powojennych- czasów młodości ich dziadków i pradziadków.

Sukcesem młodych jest nie tylko zwycięstwo na konkursie, ale przede wszystkim poznanie przeszłości przodków i chęć przekazywania tej wiedzy potomnym.

Wszystkim uczestnikom ogólnopolskiego konkursu gratulujemy artyzmu wyrażonego w projektach murale, pięknie napisanych esejów i aktywnej postawy patriotycznej.

galeria zdjęć

Małgorzata Baranowska

Najlepsi uczniowie 2019

Brązowa tarcza

2019 brazowa tarcza

Szkoła z klasą

certyfikat szkola z klasa midi

Wiarygodna Szkoła

  • Wiarygodna_szkola
  • Wiarygodna_szkola

Kalendarz wydarzeń

styczeń 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Wyszukiwarka

Wspierają nas

Aktualnie odwiedzający:

Odwiedza nas 121 gości oraz 0 użytkowników.

Wspieramy