Get Adobe Flash player

BIP LO2Brzeg

phoca thumb m wystawa zpw 02 stycznia 201804Wystawa „Żołnierze Polski Podziemnej”

Z okazji kolejnej rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz rozwiązania struktur AK (styczeń 1945) od 2 stycznia 2018 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Brzegu gości wystawa poświęcona żołnierzom Polski Podziemnej.

 Dzięki współpracy szkoły z Klubem Historycznym im. Stefana Roweckiego Grota oraz z Brzeskim Kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej można było wypożyczyć wystawę upamiętniającą działalność żołnierzy polskiego podziemia.

Uczniowie oglądając wystawę poznali życiorysy m.in. harcmistrza Stanisława Broniewskiego „Orszy”, Wincentego Muchy - harcmistrza i winowca, gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” - IV komendanta głównego AK, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”- szefa kierownictwa Dywersji, Jana Piwnika „Ponurego” - Cichociemnego, mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Według ubeckich raportów w powiecie brzeskim w latach 1945-56 działało kilkanaście organizacji odwołujących się do czynu Armii Krajowej. Prężnie funkcjonowała organizacja Wolność i Niezawisłość. Organizacje zbrojne w powiecie wspierały struktury polityczne Polskiego Stronnictwa Ludowego, które nie pogodziło się z istniejącym reżimem władzy ludowej. Według Krzysztofa Szwagrzyka z wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej, jeśliby można zaufać materiałom i liczbom, które znajdują się w materiałach komunistycznej bezpieki to okazałoby się, że miasto i powiat brzeski zostałoby zaliczone do tych najbardziej reakcyjnych na terenie najpierw województwa wrocławskiego, a później opolskiego. Na tym terenie miało działać według raportów UB i SB kilkanaście oddziałów, organizacji i grup niepodległościowych w liczbie od kilkunastu do 150 osób. Dane nie są przesadzone, bo według najstarszych brzeżan, Brzeg i okoliczne wsie z napływową ludnością z Kresów Rzeczypospolitej były szczególnie zbuntowane.

Wystawa przekazuje też informacje o miejscach pamięci m.in. o Pomniku Brieg - Pampitz oraz o 2 cichociemnych na Ziemi Brzeskiej - Ezachielu Łosiu i Janie Niepli, także prezentuje losy działaczy brzeskiego WiN.

Uczniowie dzięki bardzo bogatej w informacje, materiały źródłowe wystawie przyjrzeli się trudom walki przodków, zagrożeniom i poświęceniu Ojczyźnie.

Bardzo ważnym jest pielęgnowanie historii Polski, uczczenie pamięci polskich żołnierzy i przekazywanie z pokolenia na pokolenie ducha patriotyzmu oraz uczenie młodego pokolenia szacunku do Ojczyzny, żołnierza polskiego i dorobku naszych przodków.

Wystawa wyeksponowana w holu szkoły jest dostępna do 02.02.2018 r. (w godzinach pracy szkoły), na którą serdecznie zapraszam.

galeria zdjęć

Małgorzata Baranowska

Najlepsi uczniowie 2019

Brązowa tarcza

2019 brazowa tarcza

Szkoła z klasą

certyfikat szkola z klasa midi

Wiarygodna Szkoła

  • Wiarygodna_szkola
  • Wiarygodna_szkola

Kalendarz wydarzeń

styczeń 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Wyszukiwarka

Wspierają nas

Aktualnie odwiedzający:

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.

Wspieramy