Get Adobe Flash player

BIP LO2Brzeg

kl brzeg thumbWarsztaty literackie z Klubem Literackim „Brzeg”

Według Jerzego Stuhra „śpiewać każdy może”, lecz czy z pisaniem poezji jest podobnie? Okazuje się, że owszem, a żywymi dowodami na to są członkinie Klubu Literackiego „Brzeg”, które 18 września 2017 roku zdecydowały się odwiedzić II Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Brzegu,

by poprowadzić warsztaty dla licealistów, którzy na co dzień interesują się tworzeniem literatury – nie tylko wierszy, ale i prozy. Spotkanie odbyło się w szkolnej świetlicy w ramach projektu „Rodzinny Skarbiec Sztuki”. KL „Brzeg” reprezentowały panie: R. Więczaszek, która przewodniczyła warsztatom, Iwona Dobrogost, B. Fedorowicz, I. Florkowska, J. Kozyra, H. Kownacka oraz T. Pantalewicz.

Każda z poetek zaprezentowała swoje utwory nawiązujące do tematu spotkania, a więc powiązane z rodziną i sztuką. Oprócz swojej twórczości, opowiadały również o sobie – o swoim życiu, pasjach oraz zamiłowaniach. Szybko okazało się, że są kobietami o wielu talentach. Obok pisania znajdują bowiem zamiłowanie w aktorstwie, kwiaciarstwie, tańcu, muzyce czy literaturze. Pani Romana Więczaszek, której dorobek literacki obfituje w aż cztery (a już wkrótce pięć) tomiki wierszy, z chęcią opowiadała o swoich doświadczeniach i inspiracjach, a czytając swój pamiętnik, z łezką w oku wspominała dawne lata. Wszystkie autorki jednak zgodnie udowodniły, iż poezja jest pojęciem iście uniwersalnym, a wiersze, jakie tworzą, są skierowane do różnych odbiorców – ponieważ piszą również utwory dla dzieci– oraz poruszają odmienne tematy – codzienne czy bardziej filozoficzne. Dlatego właśnie ich poezja powinna trafić do każdego, nawet najbardziej wymagającego odbiorcy.

Uczestnicy spotkania zostali również obdarowani dozą praktycznych informacji, można by rzec, „od kuchni”. Na podstawie wiersza pani Iwony Dobrogost mogli oni zobaczyć, jak przebiega korekta tekstu, a przy okazji zaczerpnąć kilku fachowych porad technicznych. Poznali oni m.in. „dekalog dobrego wiersza”, czyli zbiór zasad, jakimi powinien kierować się poeta.

Warsztaty literackie miały na celu nie tylko naukę pisania, ale i wzrost świadomości poetycko-artystycznej uczniów liceum, których z całą pewnością do tworzenia własnych tekstów zainspirowała twórczość doświadczonych literatów. A po spotkaniu zarówno na uczestników, jak i gości oraz organizatorów czekał mały słodki poczęstunek. To na pewno nie ostatnie spotkanie z przedstawicielami KL „Brzeg”. Także twórczość poetów oraz uczniów II LO ukaże się niebawem we wspólnej książce, będącej uwieńczeniem projektu „Rodzinny skarbiec sztuki”.

Jacek Wszoła

kl brzeg 18 wrzesien 2017 01

kl brzeg 18 wrzesien 2017 02

kl brzeg 18 wrzesien 2017 03

Najlepsi uczniowie 2018

Brązowa tarcza

2017-brazowe-liceum-perspektywy

Szkoła z klasą

certyfikat szkola z klasa midi

Wiarygodna Szkoła

  • Wiarygodna_szkola
  • Wiarygodna_szkola

Kalendarz wydarzeń

lipiec 2018
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Wyszukiwarka

Wspierają nas

Aktualnie odwiedzający:

Odwiedza nas 201 gości oraz 0 użytkowników.

Wspieramy