rodzinny skarbiec sztuki 16 wrzesien 2017 06 thumbRodzinny Skarbiec Sztuki

Rodzina. To słowo jest chyba najczęstszym, jakie ostatnimi czasy używa się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Brzegu.

Rodzina, czyli, jak podaje słownik, najważniejsza grupa społeczna, na której opiera się nasze społeczeństwo. Lecz czym właściwie, poza suchymi i sztampowymi definicjami, jest rodzina? Na czym bazuje? I czego tak naprawdę potrafi nas nauczyć?

Na te oraz inne pytania odpowiedź spróbowały znaleźć pani wicedyrektor Iwona Pasierska oraz pani profesor Mirella Sołtysiak, wspólnie tworząc projekt Rodzinny Skarbiec Sztuki.

Rodzina jest niczym skarbiec –mówi tytuł –skarbiec sztuki, czyli wszystkiego, co w naszym życiu piękne i wartościowe. Projekt realizowany jest od 28 sierpnia przy współpracy z Brzeskim Centrum Kultury, Klubem Literackim „Brzeg”, Przedszkolem nr 7 oraz Stowarzyszeniem „Wilijki”. Projekt nie skupia się jedynie na edukacji najmłodszych, lecz poprzez wspólną zabawę i twórczą pracę ze sztuką łączy wszystkie grupy wiekowe –począwszy od dzieci, kończąc na seniorach.

16 września 2017 roku w budynku dawnej szkoły w Żłobiźnie odbyły się warsztaty, na których zjawiła się m.in. pani Ludmiła Kubisa reprezentująca EDUKO, organizatora konkursu grantowego, którego laureatem został projekt RSS. Wydarzenie otworzyło czytanie performatywne, połączone z wykorzystaniem instrumentów muzycznych, w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej „Cogito”. Uczniowie II LO przygotowali bajkę „Królewna” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, która szczególnie poruszyła najmłodszych uczestników spotkania.

Po zorganizowanych z pomocą pani profesor Iwony Grzymkowskiej krótkich, acz intensywnych grach i zabawach ruchowych, które spodobały się nawet dorosłym, nadeszła pora na następne zadanie. Wszyscy zebrani zostali podzieleni na grupy –według wieku. Prezentowany wcześniej utwór stał się punktem wyjścia do następnej misji, jaka ich czekała. Każda z grup musiała odnaleźć najważniejsze rodzinne wartości. I choć mogło się wydawać, iż odpowiedzi będą skrajnie różne, wszyscy byli zgodni co do większości z nich –miłość, wspólny czas i zaufanie to jedynie nieliczne z wielu, jakie padły z ust zarówno najstarszych, jak i najmłodszych.

Oczywiście w tym twórczym myśleniu znalazła się chwila relaksu, którą umilił przygotowany przez „Wilijki” wyśmienity poczęstunek. Jednak już po skonsumowaniu różnej maści smakołyków uczestnicy z pełnymi brzuchami stanęli gotowi przed nowym wyzwaniem. Tym razem musieli wykazać się inwencją twórczą i z niczego stworzyć coś, a konkretnie instrumenty muzyczne Orfa. Czym prędzej zabrano się do pracy. A pomysłów było wiele –poprzez klasyczne grzechotki, bębenki czy marakasy, aż po oryginalne i nietypowe konstrukcje grające, które wprawiły w zachwyt nawet największych sceptyków. Nad całością czuwała pani Alicja Ościłowska. A kiedy ostatnie poprawki zostały już zakończone, odbył się wielki koncert pod przewodnictwem pani Honoraty Rodobolskiej. Każdy uczestnik mógł poczuć się jak prawdziwy muzykant albo, co więcej, wcielić się w rolę dyrygenta. Tuż po tym, jak ostatnie dźwięki ucichły, przyszła pora na kolejną porcję zabaw. I nim wszyscy się obejrzeli, spotkanie dobiegło końca.

Mimo że na dworze było raczej pochmurno, uczestniczy opuszczali salę z iście promiennymi uśmiechami. Wydarzenie to bowiem udowodniło, że wspólna zabawa jest idealnym sposobem na pogłębienie relacji międzyludzkich, niezależnie od wieku, a sztuka potrafi nie tylko bawić i uczyć, lecz przede wszystkim łączyć. A wszystko po to, by przypomnieć nam o tym, co w życiu najważniejsze – o rodzinie, najlepszym skarbcu sztuki, jaki każdy z nas ma zaledwie na wyciągnięcie ręki.

Jacek Wszoła

Najlepsi uczniowie 2017