Zamek Piastow Slaskich Brzeg

Lekcje sztuki po polsku i angielsku

Uczniowie klasy 2d mieli możliwość uczestniczenia w nietypowych zajęciach, które odbyły się na Zamku Piastów Śląskich 17 czerwca.

Ich celem było utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu sztuki staropolskiej, a także wzbogacenie słownictwa z języka angielskiego. Lekcje miały charakter teoretyczny i warsztatowy.

W pierwszej części młodzież wysłuchała bardzo interesującego wykładu pani Barbary Dobińskiej, historyka sztuki. Tematem były cechy stylistyczne epok zaliczanych do okresu staropolskiego: średniowiecza, renesansu i baroku. Prelekcja była urozmaicona prezentacją zawierającą przykłady dzieł sztuki z zakresu malarstwa, rzeźby, architektury.

Nie zabrakło ciekawostek dotyczących historii poszczególnych tekstów kultury: powstawania, twórczości ich autorów. Co najważniejsze, uczniowie mogli także zapoznać się z bogatymi zbiorami Muzeum Piastów Śląskich, bowiem w drugiej części zajęć zwiedzili wystawę poświęconą sztuce staropolskiej, dzięki czemu na przykładzie konkretnych dzieł konfrontowali wiedzę teoretyczną z jej praktycznym zastosowaniem.

Tę umiejętność kształtowali także w trakcie interpretacji renesansowego obrazu Bóg stworzył Adama Michała Anioła. Klasa została podzielona na trzy grupy. Każda z nich pracowała nad odnalezieniem typowych dla tej epoki cech stylu, a także wskazywała powiązanie treści dzieła z ideami epoki. To zadanie wyznaczyła nauczycielka języka polskiego, Mirella Sołtysiak. Prezentacje uczniów udowodniły, że czas spędzony w muzeum został dobrze przez nich wykorzystany. Tym bardziej, że ich wiedza wzbogaciła się także o nowe słownictwo, zwroty z języka angielskiego, dotyczące zwiedzania muzeum, zachowania w nim, zgromadzonych zbiorów. Zadbała o to pani Iwona Pasierska, nauczycielka tego przedmiotu.

Jak się okazuje, język sztuki jest uniwersalny. Można go poznawać zarówno po polsku, jak i angielsku.

brazowe liceum 2020

sierpień 2020