oboz ze srodkow mon 2014 003Survival ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej

W dniach 4-5 czerwca 2014 roku młodzież klas mundurowych uczestniczyła w zajęciach na obozie szkoleniowym „Przetrwanie w warunkach środowiska naturalnego

-bytowanie w warunkach poligonowych: szkolenie dla młodzieży II LO w Brzegu z klas o profilu mundurowym" zorganizowanych przez 1 Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki a sfinansowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Podczas szkolenia odbyły się min. zawody użyteczno -bojowe.

W pierwszym dniu zajęć podczas biegu na orientację uczniowie pod nadzorem żołnierzy pokonali trudne tereny poligonu mając bezpośredni kontakt z grząskim gruntem, trawą wysoką na 1,5 m, terenem z licznymi sadzawkami, bagnem itp. mokradłami oraz bardzo dokuczliwymi krwiopijcami… chmarami komarów. W niemalże spartańskich warunkach spali na poligonie, ale radość i żądza przygody wciąż trwała do końca dnia. Po nocnym wypoczynku już o 4.30. byli gotowi do kolejnych zajęć i współpracy z żołnierzami, jedynie nieliczni spokojnie spali do 6.00. O 6.30. „wojskowa zaprawa” tzw. ćwiczenia poranne ostatecznie wszystkich obudziły. Potem toaleta, śniadanie i znów upragnione zajęcia na poligonie. Tym razem były to zawody użyteczno -bojowe. Celem zajęć było doskonalenie działania młodzieży w drużynach, na polu walki w rożnych sytuacjach.

Zajęcia praktyczne obejmowały zagadnienia: pokonywanie terenu różnymi sposobami, wyciąganie „rannego” z pola walki, dostarczanie amunicji czołgając się, rzut kołem ratunkowym, obsługiwanie łodzi saperskiej, strzelanie z pistoletu pneumatycznego. Każda drużyna pracowała pod nadzorem żołnierzy, zwracano szczególną uwagę na przestrzeganie bezpieczeństwa podczas zajęć. Podczas wszystkich prac zachowany został porządek i właściwa organizacja pracy a bardzo dobre zabezpieczenie materiałowo - techniczne uatrakcyjniło zajęcia. Cel zajęć również został osiągnięty tj. zwiększono umiejętności w zachowaniu młodzieży w różnych sytuacjach zagrażających życiu.

Po zakończeniu zajęć poligonowych podczas uroczystej zbiórki Dowódca wręczył szczególnie wyróżniającym się w pracy uczniom atrakcyjne nagrody. Największym wyróżnieniem było wręczenie zwycięskiej drużynie ryngrafu Dowódcy 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki. Pozostali uczestnicy obozu szkoleniowego otrzymali także nagrody rzeczowe, które również sprawiły im wiele radości.

Obóz szkoleniowyPrzetrwanie w warunkach środowiska naturalnego- bytowanie w warunkach poligonowych: szkolenie dla młodzieży z klas o profilu mundurowym" zorganizowany został przez 1 Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki w oparciu o środki finansowe Ministerstwa Obrony Narodowej. Dlatego dobre wyżywienie i liczne nagrody jak również inne atrakcje młodzież zawdzięczała MON - owi.

Składamy serdeczne podziękowanie panu DOWÓDCY 1Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki płk. dypl. Janowi Pajestce za zorganizowanie młodzieży II LO w Brzegu 2 dniowego szkolenia mundurowego -zgrupowania na terenie Jednostki Wojskowej, dziękujemy za osobiste wspieranie nas podczas zajęć bojowych.

Dziękujemy wszystkim ŻOŁNIERZOM za zaangażowanie w przeprowadzenie szkolenia uczniów klas mundurowych, dziękujemy za wspólną pracę, uśmiech i chwilę refleksji i zabawy przy ognisku.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania obozu szkoleniowego, którzy, przygotowali nam zajęcia i prowadzili je, czuwali nad nami podczas pracy, szkolenia, zabawy i snu SERDZECZNIE DZIĘKUJEMY.

Młodzież i nauczyciele II LO w Brzegu

Małgorzata Baranowska i Agnieszka Rutkowska