PAT1„Nie wracajmy jeszcze na ziemię!”

Z takim hasłem na ustach uczniowie II LO w Brzegu, wspólnie z młodymi ludźmi z kilku województw, bawili się w sobotę, 24 maja, w Opolu, pokazując, że można robić to bez używek i przemocy –bezpiecznie. Ponad 600 osób zgromadziło się tam w ramach I Opolskiego Przystanku PaT –„Profilaktyka a Ty”.

Od rana chętni uczniowie wraz ze swoimi opiekunami gromadzili się w II Liceum Ogólnokształcącym w Opolu. Odbyły się tam warsztaty prowadzone przez profesjonalistów z różnych dziedzin. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: tancerze, wokaliści, kucharze, aktorzy, kabareciarze, dziennikarze i ci, którzy nie rozstają się z aparatem fotograficznym, a nawet osoby, które interesują się pracą policji, samoobroną i sztukami walki –wybór był ogromny! Nie mogło w tej grupie ludzi zabraknąć uczniów z II LO, które stawia na ich rozwój, dając im ku temu możliwości.

Po zakończonych zajęciach wszyscy uczestnicy, śpiewając, śmiejąc się i machając do zaintrygowanych przechodniów przeszli na rynek, gdzie zatańczyli „belgijkę”, odbył się pokaz zumby i zagrała policyjna orkiestra. Wszyscy wspólnie zaśpiewali też hymn PaT-u – „Nie wracajmy jeszcze na ziemię” Jarosława Chojnackiego. Oprócz tego wypowiedzieli się m.in. przedstawiciele Policji, entuzjastycznie komentując inicjatywę.

O godzinie 17:00 w Centrum Wystawienniczo Kongresowym rozpoczęła się finałowa gala, podsumowanie całego wydarzenia. Każda grupa warsztatowa miała okazję zaprezentowania na scenie tego, nad czym pracowała i czego się nauczyła. Młodzież dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania akcji w Opolu. Tancerze zarażali taką energią, że wiele osób tańczyło razem z nimi i nie było twarzy bez uśmiechu! Dotyczy to również zaproszonych gości: Opolskiego Kuratora Oświaty pani Haliny Bilik, czy Prezydenta Opola pana Ryszarda Zembaczyńskiego.

Choć tegoroczny przystanek już się zakończył, wszyscy uczestnicy nie zamierzają „wracać na ziemię” i chcą zarażać radością osoby ze swojego otoczenia. Chcą im przekazać, że można bawić się, będąc trzeźwym. Należą do nich także uczniowie Herberta, którzy wzięli udział w warsztatach: dziennikarskich, taniec jazz, pantomimy, wokalnych, teatralnych. Wszystko to zostało utrwalone na zdjęciach.

Justyna Tkaczyńska

brazowe liceum 2020