Get Adobe Flash player

BIP LO2Brzeg

Monte CassinoUczniowie II LO w Brzegu na obchodach 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino!

Siedmioosobowa grupa uczniów weszła w skład delegacji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na czele z Sekretarzem dr hab. Andrzejem Krzysztofem Kunertem i wzięła udział w uroczystościach 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino na Polskim Cmentarzu Wojennym Monte Cassino we Włoszech, które odbyły się 18 maja 2014 r.

 

To wielkie wyróżnienie było efektem działań artystycznych podjętych przez młodych ludzi, a zaprezentowanych w czasie pobytu Sekretarza ROPWiM w Brzegu, 29 kwietnia, na Zamku Piastów Śląskich. Tego dnia Pan Andrzej Kunert wygłosił wykład poświęcony losom Bitwy o Monte Cassino, poprzedzony występem młodych artystów z naszej szkoły. Przedstawienie zostało docenione, a cała grupa zaproszona do Włoch! Zaskoczenie przeplatało się z radością.

Udział w obchodach był dla wszystkich żywą lekcją historii. Przede wszystkim pozwolił poznać tę, już tak nieliczną, grupę żołnierzy –weteranów walczących siedemdziesiąt lat temu o wolność dla Polski. Wspólnie z nimi uczniowie modlili się w trakcie uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz.
Po
mszy wysłuchali przemówienia jednego z żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, uczestnika Bitwy o Monte Cassino, profesora Wojciecha Narębskiego oraz premiera Donalda Tuska. Szczególne wrażenie wywarł Apel Poległych, a także salwy pamięci oddane przez Kompanię Honorową Wojska Polskiego. Młodzi ludzie mieli zatem wyjątkową okazję, by uczestniczyć w tak podniosłym historycznym wydarzeniu. To tak poważnie.

A teraz kulisy wyjazdu.....

Nie tylko same uroczystości dostarczyły wielu przeżyć. Równie ekscytująca, choć i męcząca, okazała się sama podróż, która rozpoczęła się na dworcu we Wrocławiu, skąd cała grupa wyruszyła autobusem do Warszawy, by tam o 22.30 na Okęciu dołączyć do pozostałych uczestników oficjalnej delegacji i wspólnie z nimi polecieć do Rzymu. Lot był bardzo przyjemny, ale krótki. Z Rzymu wszyscy goście dotarli autokarami na Monte Cassino. Po uroczystościach w ten sam sposób wrócili do Rzymu, by z lotniska Fiumicino wylecieć do Warszawy. Nasza grupa zanocowała w stolicy, a następnego dnia, po dobrej kawie, ruszyła do Muzeum Powstania Warszawskiego. Przygoda z Włochami zakończyła się powrotem do Wrocławia, w poniedziałek przed 21.00.

Miejmy nadzieję, że to dobry początek podobnych zdarzeń.

W załączeniu prezentacja ilustrująca wyjazd do Rzymu, a także wywiad Amelii Krzeptoń z Sekretarzem ROPWiM Andrzejem Kunertem.

Najlepsi uczniowie 2019

Brązowa tarcza

brazowe liceum 2020

Szkoła z klasą

certyfikat szkola z klasa midi

Wiarygodna Szkoła

  • Wiarygodna_szkola
  • Wiarygodna_szkola

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Wyszukiwarka

Wspierają nas

Aktualnie odwiedzający:

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Wspieramy