Świętowali Dzień Sapera

Uczniowie klas mundurowych 12 kwietnia 2013 roku na zaproszenie Dowódcy 1 Brzeskiego Pułku Saperów pana płk. Jana Pajestki przybyli do Jednostki Wojskowej na uroczyste obchody Dnia Sapera.

Młodzież szkoły wzięła udział w uroczystościach na placu apelowym, wysłuchała przemówienia Dowódcy JW, zobaczyła defiladę wojsk, wysłuchała muzyki orkiestry wojskowej i podziwiała nowoczesny sprzęt ratunkowy, którym posługują się brzescy saperzy. Po apelu poległych delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Sapera wyrażając tym samym pamięć i szacunek dla poległych na różnych polach walki.

Część oficjalna uroczystości przebiegała w strugach deszczu, jednakże to nie zniechęciło młodzieży do wzięcia udziału w zawodach użyteczno - bojowych o Puchar Dowódcy 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki. Konkurencje nie były łatwe szczególnie dla uczniów klas pierwszych. Należało wykazać się umiejętnością wykrywania min, przenoszenia ładunków wybuchowych przy pomocy specjalistycznego sprzętu, rozkładania i składania broni oraz celnego oddania strzału, także udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, łącznie z umiejętnym przenoszeniem poszkodowanego w wyznaczone miejsce.

Zawody poprowadził i sprawiedliwie ocenił pan mjr Paweł Augustyniak doświadczony między innymi w przeprowadzaniu wojewódzkich zawodów sportowo-obronnych .

W walce o Puchar Dowódcy zwyciężyła klasa IIe, ale nagrody otrzymali wszyscy zawodnicy.

Wielka radość pojawiła się także w momencie kiedy młodzież przemoknięta „do ostatniej nitki” (cały czas padał deszcz) została poczęstowana wojskową grochówką.

Po zawodach i uroczystościach określono plany i ustalono terminy kolejnych zajęć, które będzie koordynował (zawsze nam życzliwy i pogodny) pan mjr Błażej Lenard.

Dziękujemy za zaproszenie na uroczystość a także za ciekawie zorganizowane zajęcia.

Z okazji Dnia Sapera życzymy wszystkim Żołnierzom 1Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki wielu sukcesów zawodowych, pogody ducha, realizacji marzeń i …słonecznych dni.

Uczniowie klas mundurowych

brazowe liceum 2020