Akcja ratunkowa na autostradzie A4

Bardzo ciekawe zajęcia i wzbogacające w wiedzę teoretyczną, a co ważniejsze i praktyczną, miała młodzież klas mundurowych 18.04.2013 roku.

Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień pan ppłk Czesław Drozd zaprosił młodzież do wzięcia udziału w ćwiczeniu - akcji ratunkowej prowadzonej w wyniku pozorowanej katastrofy w ruchu lądowym.

Akcja ratunkowa była częścią konferencji organizowanej na szczeblu powiatowym przez WKU w celu omówienia zagadnień związanych z zarządzaniem kryzysowym. Głównym celem spotkania było doskonalenie współpracy pomiędzy instytucjami cywilnymi a wojskiem w zarządzaniu kryzysowym.

Zajęcia przeznaczone dla młodzieży składały się z części teoretycznej wygłoszonej 15.04.2013 r. i mającej miejsce na Skarbimierzu ( tu odbędzie się pozorowana akcja ratunkowa) i części praktycznej dnia 18.04.2013 r. na obszarach pozorujących autostradę A4 i w brzeskim szpitalu.

W ćwiczeniu kryzysowym tj. prowadzeniu akcji ratunkowej brały udział: wojsko, policja, pogotowie ratunkowe i Powiatowa Państwowa Straż Pożarna. Całą akcją kierował brygadier Krzysztof Łukiewicz, natomiast bezpośrednio działania ratownicze prowadził ze swoją jednostką ratunkową Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Brzegu brygadier Dariusz Maciążek. Zadaniem służb było udzielenie pomocy poszkodowanym tj. kierowcom pojazdów biorącym udział w katastrofie oraz młodzieży, która wracała autokarem z wycieczki. Akcja była tak dobrze przygotowana, że gdyby obserwatorzy (uczestnicy konferencji ) nie wiedzieli o symulacji katastrofy, uznaliby ten wypadek za prawdziwą katastrofę w ruchu lądowym. Profesjonalna praca służb ratunkowych, szybkie działania ratowników i dobra gra aktorska uczniów sprawiły, że akcję ratunkową -ćwiczenie uznano za udane.

Pomyślnie przeprowadzone działania dały możliwość bezpiecznych ćwiczeń ratunkowych a uczniom klas mundurowych ogromne doświadczenie.

Już następnego dnia uczniowie wyrażając swoją gotowość pytali, kiedy będzie taka następna akcja.

Całą akcję na „autostradzie A4” oraz przed szpitalem obserwowali uczestnicy konferencji: System zarządzania kryzysowego a wśród uczestników między innymi osobistościami byli: Starosta Brzegu pan Maciej Stefański, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu płk Mirosław Karasek, Komendant WKU ppłk Czesław Drozd, Zastępca Komendanta WKU

mjr Andrzej Mudrak, Komendant PPSP bryg. Andrzej Kwiatkowski, Komendant Powiatowy Policji podinspektor Władysław Trzaskawski i Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu Dariusz Byczkowski.

Po ćwiczeniach młodzież została zaproszona przez Komendanta WKU pana ppłk. Czesława Drozda na podsumowanie konferencji i akcji ratunkowej, a po konferencji została poczęstowana smaczną grochówką wojskową.

Podziękowania za zaproszenie do udziału w ćwiczeniu kryzysowym - katastrofa w ruchu lądowym kierujemy do Pana Komendanta WKU i liczymy, że w przyszłości będziemy mogli jeszcze doskonalić swoje umiejętności i zdobywać cenną wiedzę właśnie w taki sposób.

Uczniowie klas mundurowych IIe i Id.

brazowe liceum 2020

lipiec 2020