Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Ambitne, niekomercyjne kino, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty, interdyscyplinarne materiały dydaktyczne - to w skrócie plan projektu, który realizowany jest w 32 miastach w Polsce.

Od roku szkolnego 2011/2012 w warsztatach biorą również udział uczniowie naszej szkoły. Projekt uzyskał patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest także polecany m.in. przez Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Stuhra i Roberta Gonerę.

Od października 2012 r. w projekcie bierze udział 46 uczniów klas: II a i II d. To osoby wrażliwe, pragnące poznać codzienność ludzi na całym świecie, ich problemy, życiowe dylematy, brak akceptacji ze strony otoczenia, zauważające wyzysk młodzieży i dyskryminację   niepełnosprawnych. Projekcje w ramach cyklu „Trudne tematy” rozpoczęły się w październiku 2012 roku i będą trwały do czerwca 2013 roku.

Pokazy mają miejsce w opolskim Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich 1. Odbywają się cyklicznie co miesiąc o tej samej godzinie. Dariusz Romanowski, odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia, przed rozpoczęciem każdego filmu wprowadza uczniów w treść i problematykę w nim poruszaną. Pomaga to w lepszym i często prawidłowym zrozumieniu niektórych bohaterów, ich postaw wobec świata, innych ludzi i dokonywanych przez nich wyborów.

Tematyka filmów nie odbiega od rzeczywistości, pokazuje ją często z innej perspektywy, także z punktu widzenia poszczególnych osób. Udział w warsztatach jest niezwykłą lekcją tolerancji, akceptacji samych siebie, stawiania czoła przeciwnościom losu, szacunku do ludzi o odmiennej kulturze, religii, seksualności, skłania do refleksji i dyskusji. Potwierdzają to wypowiedzi uczestników projektu: "Oglądane filmy pozwalają mi zrozumieć postępowanie niektórych osób i ich problemy.", "Dzięki udziałowi w warsztatach zrozumiałam, ile zła, niebezpieczeństw, pokus czyha na młodzież w życiu.", "Sądzę, że te wyjazdy uczą wrażliwości, tolerancji.", "Już nie mogę doczekać się następnego pokazu."

Kamila Pęcherska

Aleksandra Pęcherska