„Czytam w podróży... Herberta”

Ogólnopolska akcja społeczna „Czytam w podróży... Herberta” odbyła się 26 lutego br. w szesnastu miastach w Polsce. Do akcji włączyli się również uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu.

Wolontariusze – uczniowie klas pierwszych - Kinga Derlatka, Patrycja Muszyńska, Adrian Gajewski i Radosław Mucha w różnych środkach transportu, na przystankach autobusowych, na dworcu kolejowym i w innych miejscach miasta przez około dwie godziny rozdawali pasażerom i przechodniom zakładki do książek z fragmentami utworów poety. Celem tej akcji było upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także zachęcenie społeczeństwa do czytania, na przykład podczas podróży. - Czas podróży to jeden z nielicznych momentów w naszym zabieganym życiu, który możemy poświęcić na czytanie – powiedziała Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, inicjatorka przedsięwzięcia.

„Czytam w podróży... Herberta” to wspólny projekt Fundacji im. Zbigniewa Herberta i Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. Projekt spotkał się również z gorącym poparciem pani Katarzyny Herbert, wdowy po poecie, a zarazem założycielki Fundacji. W akcji uczestniczyło ponad 400 wolontariuszy w całej Polsce. Oprócz naszego miasta, pierwsza edycja akcji odbyła się w: Warszawie, Bełchatowie, Częstochowie, Gdańsku, Jarocinie, Kołobrzegu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich, Słubicach, Słupsku, Żerkowie i Żorach.

Akcja spotkała się z życzliwym przyjęciem mieszkańców Brzegu w każdym wieku, choć nie brakowało momentów zaskakujących. Niektórzy ludzie z entuzjazmem przyjmowali zakładki i komentowali akcję, inni zaś biorąc karteczki z poezją, spoglądali z zaciekawieniem i odchodzili w milczeniu. - Uważamy, że akcja się udała. Mamy nadzieję, że zakładki z fragmentami wierszy zainspirują do zainteresowania się twórczością poety i poezją w ogóle – podsumowują akcję uczniowie II LO w Brzegu.

brazowe liceum 2020

lipiec 2020