Get Adobe Flash player

BIP LO2Brzeg

Lekcja historii i patriotyzmu

Lekcja patriotyzmu 2012 001 Genowefa Aleksander, „żołnierz wyklęty”, była członkini Narodowych Sił Zbrojnych, odwiedziła 27 listopada naszą szkołę. Młodzież podjęła szanownego gościa w auli. Rozpoczęła się opowieść…

           Pani Genowefa Aleksander, zwana przez przyjaciół „Cytrynką”, w 1949 roku w wieku szesnastu lat została aresztowana za „przynależność do nielegalnej organizacji, która przemocą dążyła do obalenia organów władzy demokratycznej i ustroju państwa ludowego”. Została uznana za wroga Polski Ludowej, ponieważ w Jeleniej Górze, gdzie uczyła się, rozprowadzała nielegalne – antypaństwowe ulotki i wierszyki. Niesamowity był sam moment jej aresztowania: pani Genowefa miała tego dnia sprawdzian z matematyki i wraz z koleżankami wstała wcześniej, aby powtórzyć materiał. Gdy wyszły z internatu, w którym mieszkały, czarny kot kilkakrotnie przebiegł im drogę. Dziewczęta pomyślały, że to przyniesie im pecha, że może lepiej nie iść do szkoły, by uniknąć złej oceny. Wtedy z daleka zobaczyły swoją dyrektorkę w towarzystwie dwóch mężczyzn. „To te” – wskazała kobieta. Dziewczęta nie dotarły na sprawdzian, zostały aresztowane. Pani Genowefa spędziła cztery miesiące w areszcie Urzędu Bezpieczeństwa w Bolesławcu. Miała jednak wiele szczęścia. Szef UB miał córkę w podobnym wieku i nie zabito w nim jeszcze człowieczeństwa, dzięki czemu nie doświadczyła przemocy, poniżeń ani tortur. Po procesie we Wrocławiu spędziła w więzieniu 24 miesiące. Wspomina, jak tuż przed ogłoszeniem wyroku matki aresztowanych nastolatków na kolanach błagały sędziego o uniewinnienie. Niestety, bez skutku.

         Dla Pani Genowefy niepodległa Polska była najważniejsza. Zapytana przez jedną z uczennic, czy gdyby mogła cofnąć czas, postąpiłaby tak samo, bez wahania odpowiedziała: „Tak. Żyłam w czasach, kiedy dla młodzieży wartości patriotyczne były sprawą bardzo ważną.” Do dziś utrzymuje kontakt z członkami swojej grupy. Na spotkanie z młodzieżą II LO przywiozła nawet „więzienne” wiersze swojego kolegi Tadeusza, które odczytała pani Grażyna Piotrowicz.

            Wszyscy uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem hartu ducha pani Genowefy. Z zapartym tchem słuchali tej opowieści. To była wspaniała lekcja historii oraz życia. Zaplanowana na 45 minut zakończyła się znacznie później. Oto spisane na gorąco refleksje naszych uczniów:

Historie opowiadane przez Panią były wstrząsające. Chwile spędzone z Panią mogłyby trwać wiecznie.”

 

„Chociaż Jej historia była straszna, to potrafiła ją opowiedzieć nawet z zabawnymi elementami”.

 

„Genialnie się Pani słuchało. Takie przeżycia naprawdę są w stanie poruszyć”.

 

„Gdybym mogła, wzięłabym sobie tę kobietę jako trzecią babcię”.

 

„Chciałabym być taka silna. Iść przez życie z uśmiechem i wiarą w lepsze jutro. Dziękuje w imieniu wszystkich osób z naszej szkoły. Mam nadzieję, że będzie okazja na spotkanie się raz jeszcze”.

Inicjatorkami spotkania były nasze nauczycielki prof .Grażyna Piotrowicz i prof. Anna Tomalska, które zupełnie przypadkowo poznały Genowefę Aleksander w dniu Jej osiemdziesiątych urodzin.

 

Galeria zdjęć

Najlepsi uczniowie 2019

Brązowa tarcza

brazowe liceum 2020

Szkoła z klasą

certyfikat szkola z klasa midi

Wiarygodna Szkoła

  • Wiarygodna_szkola
  • Wiarygodna_szkola

Kalendarz wydarzeń

lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Wyszukiwarka

Wspierają nas

Aktualnie odwiedzający:

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

Wspieramy