Konkurs poezji patriotycznej i religijnej „FIDES ET PATRIA”

Fides et Patria 2012Aleksandra Lewoniec(1d) i Anna Lorenc(2a) zajęły pierwsze i drugie miejsce w IX Wojewódzkim Konkursie Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et Patria”.

Konkurs pod patronatem nieżyjącego księdza kapelana 1. Brzeskiej Brygady Saperów ppłk. Zbigniewa Stefaniaka odbył się 23 listopada 2012 r. w Sali Tradycji 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Spotkanie rozpoczęło się mszą w Kościele Garnizonowym, celebrowaną przez księdza pułkownika Kazimierza Krużela. Konkurs prowadziła Jana Koronkiewicz, kierownik Klubu Wojskowego w Brzegu. Recytatorów oceniała komisja w składzie: Grażyna Burska, Krystian Ławreniuk, ksiądz Sławomir Fonfara i Anna Glińska. Uczestnicy konkursu podzieleni byli na pięć kategorii: klasy I-III, IV-VI szkół podstawowych, gimnazja, szkoły średnie oraz żołnierze Wojska Polskiego. Każdy z recytatorów miał cztery minuty na zaprezentowanie wybranego przez siebie utworu o wydźwięku patriotyczno - religijnym.

Głównymi kryteriami oceny były:

-dobór repertuaru, w tym wartości artystyczne utworów oraz ich dostosowanie do wieku i możliwości wykonawców

-interpretacja utworów

-kultura słowa

-ogólny wyraz artystyczny prezentacji.

Konkurs uświetnił program artystyczny przygotowany przez zespoły Klubu Wojskowego: Inwencja I i Inwencja II.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, ufundowane przez Marszałka Województwa Opolskiego, Burmistrza Brzegu, Starostę Powiatu Brzeskiego, Dowódcę 1. Pułku Saperów oraz rodzinę księdza Zbigniewa Stefaniaka.

Ania Lorenc

brazowe liceum 2020