fundusze europejskie logo

Nasze ogólniaki zyskują nowe pracownie dzięki unijnym dotacjom

Nowy sprzęt do nauki, interaktywne szkolenia w sieci, a także wyjazdy dydaktyczne – to tylko niektóre udogodnienia, z których skorzystają uczniowie oraz nauczyciele ogólniaków funkcjonujących na ternie powiatu brzeskiego.

Dwie placówki z Brzegu i jedna z Grodkowa dzięki unijnemu wsparciu, doposażą klasy w nowoczesny sprzęt do edukacji. Wszystko to dzięki projektowi, w którym bierze udział brzeskie starostwo.

W LO w Grodkowie zostały wyposażone pracownie: chemiczna, fizyki, biologii oraz powstała szesnastostanowiskowa pracownia języka angielskiego. W I LO w Brzegu zostały wyposażone: pracownia matematyczna, pracownia fizyki, pracowania biologiczna oraz geografii. Szkoła otrzymała w ramach projektu m.in. laptop, tablice multimedialną, mikroskopy, projektor. Z kolei II LO w Brzegu od października może korzystać z zakupionego przez Powiat Brzeski pakietu interaktywnych kursów online w języku polskim oraz angielskim z zakresu programowania i robotyki. Pakiet obejmuje 32 sztuki interaktywnych kursów. Oprócz zakupionej licencji na szkolenia, są dostępne w ramach kursów licencje na egzaminy. Po zaliczeniu egzaminu platforma szkoleniowa generuje certyfikat specjalisty.

Oprócz tego pracownia informatyczna II LO została wyposażona w 16 stanowisk komputerowych wraz z oprogramowaniem (16 x laptopów).

Warto dodać, że w trakcie projektu uczniowie oraz grono pedagogiczne zyskują również zajęcia laboratoryjne i wykładowe, a także wyjazdy branżowe i edukacyjne (m.in do Centrum Nauk Kopernika w Warszawie, Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, firmy GoodRam w Łaziskach Górnych, firmy DELL w Łodzi, Hewlett Packard Enterprise oraz Samsung Service Premium Plaza). Te na razie zostały wstrzymane ze względu na COVID-19, ale mają zostać zrealizowane w najbliższym, możliwym terminie.

Dodajmy, że w ramach poddziałania 9.1.1 Wsparcie kształcenia ogólnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 projekt pn. „Kształcenie umiejętności uniwersalnych oraz kompetencji kluczowych uczniów i uczennic szkół ogólnokształcących Powiatu Brzeskiego”, głównym zadaniem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych i uniwersalnych u 172 uczniów i uczennic. Celem projektu jest także wsparcie szkoły w procesie indywidualnej pracy z uczniami i uczennicami oraz podniesienie kompetencji nauczycieli i nauczycielek.

Całkowity koszt projektu to 263 979 ,00 zł w tym wnioskowana kwota wsparcia wynosi: 250 695,00 zł z następujących źródeł:

-ze środków europejskich ( EFS) – w kwocie 224 376,91 zł

-ze środków dotacji celowej (budżet Państwa) – w kwocie 26 318,09 zł